Kontakt

Musik i Syd

Organisationsnummer: 556634-2795

Email: info@musikisyd.se

Kristianstad • Kulturkvarteret

Kulturkvarteret Kristianstad
Kanalgatan 30
291 34 Kristianstad

044-20 58 80

fax: 044-21 19 25

E-post: skane@musikisyd.se

 

Malin Borglin

Café & Bistro
040-20 58 88 • Malin.Borglin@musikisyd.se

Karin Carlqvist

Produktionskoordinator Kulturkvarteret Kristianstad
0708-20 58 34 • karin.carlqvist@musikisyd.se

Ulrika Carlqvist

Restaurangansvarig för Kulturkvarterets Café & Bistro
0703-20 58 57 • ulrika.carlqvist@musikisyd.se

Laif Carr Olsen

Musiker inom UNGA Musik i Syd och Musik i vården
0702-98 81 41 • laif.carr@musikisyd.se

Emma Eriksson

Produktionskoordinator Kulturkvarteret Kristianstad 
0708-20 58 34 emma.eriksson@musikisyd.se

Ida Fredriksson

Kommunikationssamordnare
0708-20 58 45 • ida.fredriksson@musikisyd.se

Anna-Carin Fogelqvist

Projektledare UNGA Musik i Syd Utvecklingscentrum
0705–92 52 01 • anna-carin.fogelqvist@musikisyd.se

Linnéa Gilderstam

Café & Bistro
040-20 58 88 • Linnea.Gilderstam@musikisyd.se

Ulrika Gudmundsson Schönberger

Samordnare Musik i vården
0708-20 58 40 • ulrika.gudmundsson@musikisyd.se

Jesper Hamilton

Producent kammarmusik och Ensemble Mare Balticum
0703–20 58 33 • jesper.hamilton@musikisyd.se 

Louise Jennfors

Kommunikatör Kulturkvarteret Kristianstad
0709-20 58 10 • louise.jennfors@musikisyd.se

Annika Johansson

Verksamhetschef UNGA Musik i Syd
0708-20 58 83 • annika.johansson@musikisyd.se

Anna Karlsson

Produktionsassistent
044-20 58 81 • anna.karlsson@musikisyd.se

Pia Kindvall

Ekonomi- och löneassistent
044-20 58 83 • pia.kindvall@musikisyd.se

Fredrik Kronbäck

Tekniker
0708–21 68 30 • fredrik.kronback@musikisyd.se

Maria Larsson

Producent UNGA 
0707-20 58 11• maria.larsson@musikisyd.se

Jesper Lindstedt

Café & Bistro
040-20 58 88 • Jesper.Lindstedt@musikisyd.se

Marlene Lindstedt

Café & Bistro
040-20 58 88 • Marlene.Kallman.Lindstedt@musikisyd.se

Martin Martinsson

VD
044-20 58 80 (växeln) • martin.martinsson@musikisyd.se

Mikael Myhr

Tekniker
0708-38 53 32 • mikael.myhr@musikisyd.se

Christoffer Mårtensson

Ekonomiassistent
044-20 58 93 • christoffer.martensson@musikisyd.se

Helen Ortman

Verksamhetschef Kulturkvarteret Kristianstad
0709-20 58 83 • helen.ortman@musikisyd.se

Birgitta Hagberg Pellbring

Musiksekreterare
044-20 58 82 • birgitta.pellbring@musikisyd.se

Göran Pettersson

Vaktmästare
0709–20 58 68 • goran.pettersson@musikisyd.se

Susanne Pålsson

Ekonomiansvarig
044-20 58 89 • susanne.palsson@musikisyd.se

Tor Raswill 

Kommunikatör/Webbansvarig
0708-20 58 02 • tor.raswill@musikisyd.se

Anna Renud

Produktionsassistent Festival/Utland
0703-20 58 04 • anna.renud@musikisyd.se

Alice Samoilova

Producent UNGA Musik i Syd
070-331 12 06 • alice.samoilova@musikisyd.se

Lena Ulvskog Arvidsson  

Administrativ chef
0709–20 58 94 • lena.ulvskog@musikisyd.se

Vida Vidic

Lokalvårdare
044–20 58 80

Petter Wickman 

Producent UNGA Musik i Syd
0702-20 58 46 • petter.wickman@musikisyd.se

Peter Wilgotsson

Verksamhetschef Festival/Utland
0708-58 58 00 • peter.wilgotsson@musikisyd.se

Marika Yamoun

Kommunikatör och projektkoordinator UNGA Musik i Syd
0708-20 58 99 • marika.yamoun@musikisyd.se

Lovisa Fey (föräldraledig)

Kommunikatör/Webbansvarig
0708-20 58 02 • lovisa.fey@musikisyd.se

Caroline Isacson (föräldraledig)

Program- och planeringsansvarig Kulturkvarteret Kristianstad 
0709-20 58 23 • caroline.isacson@musikisyd.se

Camilla Jonasson (tjänstledig)

Samordnare Skapande Skola
camilla.jonasson@musikisyd.se

Malmö • Palladium Malmö

Södergatan 15
211 34 Malmö

040-10 99 90

fax: 040-10 99 98

Email: palladium@musikisyd.se

 

Ann-Marie Ekman

Verksamhetschef Palladium
040-10 99 91, 0707-28 75 25 • ann-marie.ekman@musikisyd.se

Lotta Falzon

Produktionskoordinator
040-10 99 95, 0733-40 40 43 • lotta.falzon@musikisyd.se

Linda Magnusson

Inspicient
0708-28 58 08 • linda.magnusson@musikisyd.se

Ingrid Petersson

Kommunikatör Palladium
040-10 99 94, 0733-20 58 81 • ingrid.petersson@musikisyd.se

Emma Pettersson

Inspicient
040-10 99 93, 0705-20 58 39 • emma.pettersson@musikisyd.se

Eva Sjögren

Vik. kommunikatör Palladium
0733-20 58 82 • eva.sjogren@musikisyd.se

Olle Steimer

Inspicient
073-802 41 55 • olle.steimer@musikisyd.se

Paul Suchanek

Tekniker
0705-28 10 99 • paul.suchanek@musikisyd.se

Malmö • Malmborgsgatan 4

Malmborgsgatan 4
211 38 Malmö

 

Andreas Baur

Producent kammarmusik, ansvarig för kammarmusikkatalogen
0709-20 58 11 • andreas.baur@musikisyd.se

Helena Eriksson

Produktionsassistent
0708-20 58 50 • helena.eriksson@musikisyd.se

Karin Hansson

Kommunikatör/Projektkoordinator
0721-72 13 16 • karin.hansson@musikisyd.se

Mats Holtne

Producent Jazz
0709-20 58 85 • mats.holtne@musikisyd.se

Växjö Konserthus

Västergatan 13
352 31 Växjö

0470-70 03 00

fax: 0470-70 03 19

Email: kronoberg@musikisyd.se

 

Eleonor Andersson

Produktionsassistent Smålands Musikarkiv
eleonor.andersson@musikisyd.se

Mathias Boström

Arkivchef, Smålands Musikarkiv
0708-20 58 81 • mathias.bostrom@musikisyd.se

Leif Carlsson

Arkivarie med inriktning på populärmusik, Smålands Musikarkiv
0470-70 03 09 • leif.carlsson@musikisyd.se

Lennart Carlsson

Arkivtekniker Smålands Musikarkiv
0470-70 03 04 • lennart.carlsson@musikisyd.se

Pia Dahl

Administrativ assistent
0470-70 03 05 • pia.dahl@musikisyd.se

Ulrika Gunnarsson

Producent
0709-20 58 19 • ulrika.gunnarsson@musikisyd.se

Magnus Gustafsson

Vice VD, Verksamhetschef för folk- och världsmusik
0706-36 61 34 • magnus.gustafsson@musikisyd.se 

Björn Kleinhenz

Biträdande producent
0709-28 58 30 • bjorn.kleinhenz@musikisyd.se

Carita Rasmussen

Kommunikatör
070-861 13 14 • carita.rasmussen@musikisyd.se

Maria Rydholm

Kommunikatör/Producent Växjö Konserthus
0708-65 57 52 • maria.rydholm@musikisyd.se

Anders Smedenmark

Producent Korrö Folkmusikfestival
0708-20 58 18 • anders.smedenmark@musikisyd.seinfo@korrofestivalen.se

Gustaf Säfström

Producent UNGA Musik i Syd
0708-20 58 11 • gustaf.safstrom@musikisyd.se

Zandra Axelsson (föräldraledig)

Dansarkivarie, Smålands Musikarkiv
0470-70 03 08 •  zandra.axelsson@musikisyd.se

Växjö • Musica Vitae • Utvandrarnas hus

Katrin Johansson

Produktionsassistent
0702-42 12 28 • katrin.johansson@musicavitae.com

Kajsa Nilsson

Kommunikatör/Grafisk formgivare
0706-02 63 23 •  kajsa.nilsson@musikisyd.se

Susanne Rydén

Orkesterchef
0705-43 75 09 • susanne.ryden@musicavitae.com

Lund, Lund Choral Festival

Drottensgatan 2,

222 23 Lund

 

Gerd Román Hall

Producent
0709-28 58 90 • gerd.romanhall@musikisyd.se

 

Ansvarig utgivare

www.musikisyd.se ägs och uppdateras av Musik i Syd.

Ansvarig utgivare: Martin Martinsson

E-post till webbansvarig

LÄS HÖSTENS NUMMER!

musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev
Musik i Syd i media
Testlogg

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus posuere tempus sem. Maecenas rhoncus accumsan…

Högklassig pianostund vankas i kulturkvarteret

Fyra pianoslipade systrar skolade på C4-gymnasiet. Ytterligare prisförärade pianister från skolan. På lördag blir det…