Kontakt

Musik i Syd

Organisationsnummer: 556634-2795

E-post: info@musikisyd.se

Kristianstad • Kulturkvarteret

Kulturkvarteret Kristianstad
Kanalgatan 30
291 34 Kristianstad

Tel: 044-20 58 80 (växeln är öppen vardagar 8.30-15.30, lunchstängt 12.00-13.00)

Fax: 044-21 19 25

E-post: skane@musikisyd.se

 

Ulrika Carlqvist
Restaurangansvarig för Kulturkvarterets Café & Bistro

0703-20 58 57
ulrika.carlqvist@musikisyd.se

Emma Eriksson

Produktionskoordinator Kulturkvarteret Kristianstad 

0708-20 58 34
emma.eriksson@musikisyd.se

Ida Fredriksson
Kommunikationssamordnare

0708-20 58 45 
ida.fredriksson@musikisyd.se

Anna-Carin Fogelqvist

Utvecklingsansvarig UNGA Musik i Syd Utvecklingscentrum

0705–92 52 01

anna-carin.fogelqvist@musikisyd.se

 

Ulrika Gudmundsson Schönberger
Samordnare Musik i vården

0708-20 58 40
ulrika.gudmundsson@musikisyd.se

Jesper Hamilton
Producent kammarmusik och Ensemble Mare Balticum

0703–20 58 33
jesper.hamilton@musikisyd.se 

Louise Jennfors
Kommunikatör Kulturkvarteret Kristianstad

0709-20 58 10
louise.jennfors@musikisyd.se

Annika Johansson
Verksamhetschef UNGA Musik i Syd

0708-20 58 83
annika.johansson@musikisyd.se

Anna Karlsson
Produktionsassistent

044-20 58 81
anna.karlsson@musikisyd.se

Pia Kindvall
Ekonomi- och löneassistent

044-20 58 83
pia.kindvall@musikisyd.se

Fredrik Kronbäck
Tekniker

0708–21 68 30
fredrik.kronback@musikisyd.se

Maria Larsson
Producent UNGA

0707-20 58 11
maria.larsson@musikisyd.se

Martin Martinsson
VD

044-20 58 80 (växeln)
martin.martinsson@musikisyd.se

Christoffer Mårtensson
Ekonomiassistent

044-20 58 93
christoffer.martensson@musikisyd.se

Helen Ortman
Verksamhetschef Kulturkvarteret Kristianstad

0709-20 58 83
helen.ortman@musikisyd.se

Birgitta Hagberg Pellbring
Musiksekreterare

044-20 58 82
birgitta.pellbring@musikisyd.se

Göran Pettersson
Vaktmästare

0709–20 58 68
goran.pettersson@musikisyd.se

Susanne Pålsson
Ekonomiansvarig

044-20 58 89
susanne.palsson@musikisyd.se

André Rannek
Projektkoordinator Ung Kraft

0703-20 58 59
andre.rannek@musikisyd.se

Tor Raswill
Kommunikatör/Webbansvarig

0709-20 58 90
tor.raswill@musikisyd.se

Anna Renud
Produktionsassistent Festival/Utland

0703-20 58 04
anna.renud@musikisyd.se

Alice Samoilova
Producent UNGA Musik i Syd

070-331 12 06
alice.samoilova@musikisyd.se

Lena Ulvskog Arvidsson
Administrativ chef

0709–20 58 94
lena.ulvskog@musikisyd.se

Vida Vidic
Lokalvårdare

044–20 58 80

Petter Wickman
Producent UNGA Musik i Syd

0702-20 58 46
petter.wickman@musikisyd.se

Peter Wilgotsson
Verksamhetschef Festival/Utland

0708-58 58 00
peter.wilgotsson@musikisyd.se

Marika Yamoun
Kommunikatör och projektkoordinator UNGA Musik i Syd

0708-20 58 99
marika.yamoun@musikisyd.se

Karin Carlqvist (föräldraledig)
Produktionskoordinator Kulturkvarteret Kristianstad

karin.carlqvist@musikisyd.se

Caroline Isacson (föräldraledig)
Program- och planeringsansvarig Kulturkvarteret Kristianstad

caroline.isacson@musikisyd.se

Camilla Jonasson (tjänstledig)
Samordnare Skapande Skola

camilla.jonasson@musikisyd.se

Malmö • Palladium Malmö

Södergatan 15
211 34 Malmö

Tel: 040-10 99 90

Fax: 040-10 99 98

E-post: palladium@musikisyd.se

Ann-Marie Ekman
Verksamhetschef Palladium

040-10 99 91
0707-28 75 25
ann-marie.ekman@musikisyd.se

Lotta Falzon
Produktionskoordinator

040-10 99 95
0733-40 40 43
lotta.falzon@musikisyd.se

Linda Magnusson
Inspicient

0708-28 58 08
linda.magnusson@musikisyd.se

Ingrid Petersson
Kommunikatör Palladium

040-10 99 94
0733-20 58 81
ingrid.petersson@musikisyd.se

Eva Sjögren
Vik. kommunikatör Palladium

0733-20 58 82
eva.sjogren@musikisyd.se

Olle Steimer
Inspicient

073-802 41 55
olle.steimer@musikisyd.se

Paul Suchanek
Tekniker

0705-28 10 99
paul.suchanek@musikisyd.se

Malmö • Malmborgsgatan 4

Malmborgsgatan 4
211 38 Malmö

Andreas Baur
Producent kammarmusik, ansvarig för kammarmusikkatalogen

0709-20 58 11
andreas.baur@musikisyd.se

Helena Eriksson
Produktionsassistent

0708-20 58 50
helena.eriksson@musikisyd.se

Lovisa Fey
Kommunikatör

0708-20 58 02
lovisa.fey@musikisyd.se

Karin Hansson
Kommunikatör/Projektkoordinator

0721-72 13 16
karin.hansson@musikisyd.se

Mats Holtne
Producent Jazz

0709-20 58 85
mats.holtne@musikisyd.se

Växjö Konserthus

Västergatan 13
352 31 Växjö

Tel: 0470-70 03 00

Fax: 0470-70 03 19

E-post: kronoberg@musikisyd.se

Eleonor Andersson
Produktionsassistent Smålands Musikarkiv

eleonor.andersson@musikisyd.se

Mathias Boström
Arkivchef, Smålands Musikarkiv

0708-20 58 81
mathias.bostrom@musikisyd.se

Leif Carlsson
Arkivarie med inriktning på populärmusik, Smålands Musikarkiv

0470-70 03 09
leif.carlsson@musikisyd.se

Lennart Carlsson
Arkivtekniker Smålands Musikarkiv

0470-70 03 04
lennart.carlsson@musikisyd.se

Pia Dahl
Administrativ assistent

0470-70 03 05
pia.dahl@musikisyd.se

Ulrika Gunnarsson
Producent

0709-20 58 19
ulrika.gunnarsson@musikisyd.se

Magnus Gustafsson
Vice VD, Verksamhetschef för folk- och världsmusik

0706-36 61 34
magnus.gustafsson@musikisyd.se

Björn Kleinhenz
Biträdande producent

0709-28 58 30
bjorn.kleinhenz@musikisyd.se

Carita Rasmussen
Kommunikatör

070-861 13 14
carita.rasmussen@musikisyd.se

Maria Rydholm
Kommunikatör/Producent Växjö Konserthus

0708-65 57 52
maria.rydholm@musikisyd.se

Anders Smedenmark

Producent Folk- och världsmusik, Korrö Folkmusikfestival

0708-20 58 18

anders.smedenmark@musikisyd.se, info@korrofestivalen.se

 

Gustaf Säfström
Producent UNGA Musik i Syd

0708-20 58 11
gustaf.safstrom@musikisyd.se

Zandra Axelsson
Dansarkivarie, Smålands Musikarkiv

0470-70 03 08
zandra.axelsson@musikisyd.se

 

Växjö • Musica Vitae • Utvandrarnas hus

Katrin Johansson
Produktionsassistent

0702-42 12 28
katrin.johansson@musicavitae.com

Kajsa Nilsson
Kommunikatör/Grafisk formgivare

0706-02 63 23
kajsa.nilsson@musikisyd.se

Susanne Rydén
Orkesterchef

0705-43 75 09
susanne.ryden@musicavitae.com

Lund, Lund Choral Festival

Drottensgatan 2,
222 23 Lund

Gerd Román Hall
Producent

0709-28 58 90
gerd.romanhall@musikisyd.se

Helena Eriksson

Produktionsassistent

0708-20 58 50

helena.eriksson@musikisyd.se

BLÄDDRA I SOMMARNUMRET!

musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev
Musik i Syd i media
Miriam Aïda hedrar David Bowie med ny skiva och turné

Pressmeddelande * Aug 16, 2018 13:56 CEST Miriam Aïdas släpper nya albumet LOVING THE ALIEN…

Långfilmsdokumentär om Gudrun Schyman på Kulturkvarteret 21 augusti

Pressmeddelande * Aug 16, 2018 12:04 CEST 21 augusti visas filmen GUDRUN - konsten att…