Skånes Orgelveckor 2018

""

Skånes orgelveckor startade 1981 och vill sätta fokus  på våra fina orglar inom Lunds stift – från Sveriges största kyrkorgel i Lunds domkyrka till en av världens äldsta spelbara orglar i Skovgaardsalen i Malmö konstmuseum. 1700-tals orgeln i Bosebo kyrka på Kulturen i Lund finns med liksom Willisorgeln i Lomma kyrka och den nya ”Silbermannorgeln” i Mörrum. 2018 satsar vi särskilt på kvinnliga artister och Invigningskonserten i Lunds domkyrka ger HANNE KUHLMANN, domkyrkoorganist i Köpenhamn. Det blir även orgel med flöjt, sång, viola och violin.
 
Vårt samarbete över Sundet fortsätter med konserter i  Frederiksborg slotskirke, Hilleröd, Sct. Marie Kirke i Helsingör, i Köpenhamn med bl a Holmens Kirke och Helligaandskirken på Ströget där det även blir klockspelskonserter.
 
Årets artister kommer från Australien, Danmark, Hongkong, Italien, Norge, Polen, Ryssland, Schweiz, Sverige, Tyskland, USA OCH Österrike. 
Drygt 70 konserter med fri entré  där inget annat anges.
 
Varmt och hjärtligt välkomna!
Läs foldern för Skånes Orgelveckor 2018
 
 

Skånes orgelveckor 2018

Söndag 24/6    
kl. 19.07 S:ta Mariakyrka, Helsingborg, Robert Bennesh                                                          


Måndag 25/6  
kl. 12.00  Sct. Mariae Kirke, Helsingör, Mads Höck, Danmark

kl. 19.30  Invigningskonsert Lunds domkyrka, Domkyrkoorganist Hanne Kuhlmann, Köpenhamn                      


Tisdag  26/6
kl. 16.00 Klosterkyrkan, Lund,  Jennifer Chou, Hongkong/Australien 

kl. 19.00 Sankt Thomas katolska kyrka, Lund, Marie Stockmar Becker, viola, Danmark,Fabio Monni, orgel, Italien                                  


Onsdag  27/6 
kl. 12.00 Sct. Mariae Kirke, Helsingör, Sören Gleerup Hansen, Danmark

kl. 12.01 S:ta Maria kyrka, Helsingborg, Jennifer Chou, Hongkong/Australien

kl. 12.10 Kirsebergs kyrka, Malmö, Lunchkonsert med kyrkans orgelelever

kl. 12.15  Allhelgonakyrkan, Lund, Johan Magnus Sjöberg                                 

kl. 18.00  Torrlösa kyrka, Outi Ben Ammar, orgel


Torsdag 28/6

kl. 19.30, Allhelgonakyrkan, Lund, Hans Ole Thers, Danmark


Fredag  29/6 

kl. 12.00 Dalby kyrka, Carl-Erik Andersson

kl. 12.00 Marie Kirke, Helsingör, Bibi Nagashima Toft,Danmark

kl. 16.30 Helligandskirken, Köpenhamn, Susan Landale, Frankrike

kl. 19.00 Genarps kyrka, Hans Nordenborg      


Lördag 30/6
kl. 10.00 Lunds domkyrka, Ursula Grahm                                                                              

kl. 16.00  Bosebo kyrka, Kulturen i Lund, Ewa Rulka, flöjt, Malgorzata Klorek, orgel, Polen, fri entré från kl. 15.45                                                                                             

 

Söndag 1/7      
kl. 14.00 Skovgaardsalen, Malmö Konstmuseum, Sven Ingvart Mikkelsen,  Danmark, Museientré

kl. 17.00 Frederiksborg slotskirke, William Porter, USA                            

kl. 18.00 Eslövs kyrka, Ewa Rulka, flöjt, Malgorzata Klorek, orgel, Polen

                                                                                                                            

Måndag 2/7
kl. 12.00 Sct. Mariae Kirke, Helsingör, Kristian Olesen, Danmark

kl. 16.00 S:t Hans kyrka, Lund, Ewa Rulka, flöjt, Malgorzata Klorek, orgel, Polen                                                                                                     

kl. 19.30 Lunds domkyrka, Maria Forsström, mezzosopran, Jan H. Börjesson, orgel                                                                              


Tisdag  3/7 
kl. 18.00 Strandkyrkan, Lomma, Ewa Rulka, flöjt,  Malgorzata Klorek, orgel, Marietta Kruzel, orgel, Polen Jolanta Sosnowska, violin, Wien


Onsdag 4/7   
kl. 12.00 Holmens Kirke, Köpenhamn, Jakob Lorentzen, Danmark

kl. 12.00 Sct. Mariae Kirke, Helsingör,  Sören Christian Vestergaard, Danmark                             

kl. 12.01 S:ta Maria kyrka, Helsingborg, S:ta Maria kyrka, Helsingborg, Marietta Kruzel, orgel, Polen, Jolanta Sosnowska, violin, Wien

kl. 12.10 Kirsebergs kyrka, Malmö, Maja Malmström

kl. 12.15  Allhelgonakyrkan, Lund, Johan Magnus Sjöberg                                                                       

kl. 19.00 Mörrums kyrka, Sven Ingvart Mikkelsen, Danmark                    


Torsdag  5/7
kl. 12.01 Buxtebön, S:ta Maria kyrka, Helsingborg, Nils Tykesson, (BuxWV142)

kl. 14.00 Borgeby kyrka, Marietta Kruzel, orgel, Polen,Jolanta Sosnowska,  violin, Wien. Mingel i Slottsparken efter konserten.

kl. 19.30  Klosterkyrkan, Lund, Marietta Kruzel, orgel, Polen 
Jolanta Sosnowska, violin, Wien


Fredag 6/7
kl. 12.00 Sct. Mariae Kirke, Helsingör, Philip Schmidt-Madsen, Danmark

kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn, Örjan Horn Johansen, Danmark                                                         


Lördag 7/7

kl. 10.00 Lunds domkyrka, Sigurd Melvær Øgaard, Norge             

kl. 16.00 Bosebo kyrka, Kulturen i Lund, Maja Malmström

 fri entré från 15.45

kl. 17.00 Helgeandskyrkan, Lund, Ursula Grahm

kl. 18.00 Lomma kyrka, Anders Johnsson                                                                                   


Söndag 8/7 
kl. 14.00 Skovgaardsallen, Malmö konstmuseum, Anders Johnsson,  Museientré

kl. 16.00 S:t Johannes kyrka, Malmö, Christian Schultze

kl. 17.00 Frederiksborg slotskirke, Hilleröd, Ulla Handler, Danmark

kl. 18.00 Fjelie kyrka, Marie-Anne Radby, Sopran, Olle Nilsson, orgel


Måndag 9/7
kl. 19.30 Lunds domkyrka, Sigurd Melvær Øgaard, Norge                                                                                                                            


Onsdag  11/7
kl. 12.00 Holmens Kirke, Köpenhamn, Eberhard Lauer, Tyskland

kl. 12.01 S:ta Maria kyrka, Helsingborg, Nils Tykesson, ”Ekon från Bach”

kl. 12.10 Kirsebergs kyrka, Malmö, Sommarorgel, Lisa Johansson                       

kl. 12.15 Allhelgonakyrkan, Lund, Louise Augustsson                                                           


Torsdag 12/7
kl. 14.00 Borgeby kyrka, Kristina Nilsson, mezzosopran, Robert Bennesh, orgel och piano. Mingel i Slottsparken efter konserten. 

kl. 18.30 Sankt Ibbs kyrka, Ven, Dag Videke, Fredrik Albertsson         

kl. 19.00 S:t Knuts kyrka, Lund, Josefine Andersson, Mezzo-sopran, Albina Veisland, orgel

 

Fredag  13/7
kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn, Mads Höck, Danmark

kl. 17.30 Helligaandskirken, Köpenhamn, Klockspelskonsert, Stefano Coletti, Frankrike


Lördag  14/7
kl. 10.00 Musik från Sagans och Filmens värld, Robert Bennesh. Efter konserten visar Robert Bennesh barnen hur en orgel fungerar – vid kororgeln                                

kl. 16.00 Bosebo kyrka, Kulturen i Lund, Ursula Grahm. Fri entré från kl 15.45

kl. 19.00 Sofia Albertina kyrka, Landskrona, Fredrik Albertsson                                                                                                                


Söndag  15/7 
kl. 14.00 Skovgaardsalen. Malmö konstmuseum, Marco Bonacci. Museientré  

kl. 16.00 S:t Johannes kyrka, Malmö, Jens E. Christensen, Danmark

kl. 17.00 Frederiksborg slotskirke, Hellerup, David Bendix Nielsen, Danmark

kl 19.00 Sankt Olofs kyrka, Villemo Daneling

 

Måndag  16/7
kl. 19.30 Lunds domkyrka, Ralph Gustafsson                                                                         


Tisdag 17/7
kl. 18.00 Torrlösa kyrka, Johan Sandberg, tenor, Lars Åke Norlander, orgel 


Onsdag 18/7 
kl. 12.00 Holmens Kirke, Köpenhamn, Johannes Lang, Tyskland                  

kl. 12.01 S:ta Maria kyrka, Helsingborg, George Chittenden

kl. 12.10 Kirsebergs kyrka, Malmö, Lisa Johansson

kl. 12.15 Allhelgonakyrkan, Lund, Louise Augustsson

kl. 20.00 Sct. Mariae Kirke, Helsingör, Jan Katschke, Dresden                                                                                 


Torsdag 19/7
kl. 14.00 Borgeby kyrka, Verena Steffen, tvärflöjt, Olivier Eisenmann, orgel, Schweiz                                                                                  
Mingel i Slottsparken efter konserten. 

kl 19.30 i Fredrikskyrkan i Karlskrona, Christer Magnusson, organist


Fredag 20/7
kl. 16.30 Helligaandskirken, Köpenhamn, Lynne Davis, USA

  • Helligaandskirken, Köpenhamn, Klockspelskonsert, Örjan Horn Johansen, Danmark


Lördag  21/7
kl. 10.00 Lunds domkyrka, Marcus Torén

kl. 14.30 Carl Gustafs kyrka, Karlshamn, Orgelkvart med Ulrika Klüft 

kl. 15.00 Allhelgonakyrkan, Lund, orgelkonsert med musik från Harry Potter, Louise Augustsson

kl. 16.00 Bosebo kyrka, Kulturen i Lund, Verena Steffen, tvärflöjt, Olivier Eisenmann, orgel, Schweiz                                                      

kl. 18.00 Mörrums kyrka, Organist Janåke Larson


Söndag 22/7
kl. 14.00 Skovgaardsalen, Malmö konstmuseum, Mats Hultkvist, Museientré                                                               

kl. 16.00 S:t Johannes kyrka, Malmö, Marcus Torén

kl. 17.00 Frederiksborg slotskirke, Hilleröd, Birgitte Ebert, Danmark

kl. 18.00   S:t Nicolai kyrka, Simrishamn, Ursula Grahm                              

 

Måndag 23/7
FINALKONSERT, Lunds domkyrka, Robert Bennesh, orgel, Bo Håkansson, MSO, slagverk


Tisdag 24/7
kl. 19.00   Lomma kyrka, Olivier Eisenmann, Schweiz

     

BLÄDDRA I HÖSTNUMRET!

musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev
Musik i Syd i media
KLART: Kända komikern ger show i Kristianstad

Nu är det klart att Anders Jansson ger show i Kristianstad. Komikern Anders Jansson fick…

Damkören hyllas på körfestival

I dag startar den veckolånga Lund Choral Festival.