Contact

Musik i Syd

Corporate identity number: 556634-2795

E-mail: info@musikisyd.se

Kristianstad • Kulturkvarteret

Kulturkvarteret Kristianstad
Kanalgatan 30

291 34 Kristianstad

Phone +46 44-20 58 80 (open weekdays 8.30-15.30, closed for lunch 12.00-13.00)
Fax: +46 44-21 19 25
E-mail: skane@musikisyd.se

Susanne Rydén
CEO

susanne.ryden@musikisyd.se

Karin Carlqvist 
Production coordinator Kulturkvarteret Kristianstad &
UNGA Musik i Syd

+ 46 72-302 20 58
karin.carlqvist@musikisyd.se

Emma Eriksson
Production coordinator Kulturkvarteret Kristianstad

+46 708-20 58 34

emma.eriksson@musikisyd.se

Ida Fredriksson
Communications coordinator

+46 708-20 58 45
ida.fredriksson@musikisyd.se

Jesper Hamilton
Producer chamber music and Ensemble Mare Balticum

+46 703–20 58 33
jesper.hamilton@musikisyd.se

Ulrika Gudmundsson Schönberger

Producer Musik i vården

+46 708-20 58 40

ulrika.gudmundsson@musikisyd.se

Anna-Carin Fogelqvist
Project Manager UNGA Musik i Syd Utvecklingscentrum

+46 705–92 52 01
anna-carin.fogelqvist@musikisyd.se

Louise Jennfors
Communications coordinator Kulturkvarteret Kristianstad

+46 709-20 58 10
louise.jennfors@musikisyd.se

Annika Johansson
Manager UNGA Musik i Syd

+46 708-20 58 83
annika.johansson@musikisyd.se

Anna Karlsson
Concert coordinator

+46 44-20 58 81
anna.karlsson@musikisyd.se

Pia Kindvall
Finance Assistant

+46 44-20 58 83
pia.kindvall@musikisyd.se

Fredrik Kronbäck
Technician

+46 708–21 68 30
fredrik.kronback@musikisyd.se

Maria Larsson
Producer UNGA Musik i Syd

+46 707-20 58 11
maria.larsson@musikisyd.se

Emile Milliere

Stage manager

070-820 58 50

emile.milliere@musikisyd.se

Christoffer Mårtensson

Finance assistant

+46 44-20 58 93

christoffer.martensson@musikisyd.se

Helen Ortman

Manager Kulturkvarteret Kristianstad

+46 709-20 58 83

helen.ortman@musikisyd.se

Birgitta Hagberg Pellbring
Concert Coordinator

+46 44-20 58 82
birgitta.pellbring@musikisyd.se

Göran Pettersson

Care taker

+46 709–20 58 68

goran.pettersson@musikisyd.se

Susanne Pålsson
Finance manager

+46 44-20 58 89
susanne.palsson@musikisyd.se

André Rannek
Project coordinator Ung Kraft

+46 703-20 58 59
andre.rannek@musikisyd.se

Alice Samoilova
Producer UNGA Musik i Syd

+46 70-331 12 06
alice.samoilova@musikisyd.se

Lena Ulvskog Arvidsson
Administration manager

+46 709–20 58 94
lena.ulvskog@musikisyd.se

Vida Vidic
Cleaner

+46 44–20 58 80

Petter Wickman
Producer UNGA Musik i Syd

+46 702-20 58 46
petter.wickman@musikisyd.se

Peter Wilgotsson

Manager Festivals and International Relations

+46 708-58 58 00

peter.wilgotsson@musikisyd.se

Marika Yamoun

Communications Coordinator and project coordinator UNGA Musik i Syd

+46 708-20 58 99

marika.yamoun@musikisyd.se

Ylva Zurowska

Production assistant Festivals and International Relations

+46 70-320 58 04

ylva.zurowska@musikisyd.se

Ulrika Carlqvist (on leave)

Restaurant Manager Cafe & Bistro, Kulturkvarteret

+46 703-20 58 57

ulrika.carlqvist@musikisyd.se

Caroline Isacson (on parental leave)

caroline.isacson@musikisyd.se

Camilla Jonasson (on leave)

camilla.jonasson@musikisyd.se

Malmö • Palladium Malmö

Södergatan 15
211 34 Malmö

Tel: +46 40-10 99 90

Fax: 040-10 99 98

E-post: palladium@musikisyd.se

Ann-Marie Ekman

Manager Palladium Concert Hall
+46 40-10 99 91
+46 707-28 75 25
ann-marie.ekman@musikisyd.se

David Borgström

Stage manager

0705-20 58 39

david.borgstrom@musikisyd.se

Mia Hempel

Production Coordinator and stage manager

040-10 99 92

0708-28 58 08

mia.hempel@musikisyd.se

Ingrid Petersson

Communications Coordinator 

+46 40-10 99 94

+46 733-20 58 81

ingrid.petersson@musikisyd.se

Eva Sjögren
Communications Coordinator

+46 733-20 58 82
eva.sjogren@musikisyd.se

Paul Suchanek
Technician

+46 705-28 10 99
paul.suchanek@musikisyd.se

Olle Steimer
Stage manager

+46 73-802 41 55
olle.steimer@musikisyd.se

Filip Vilhelmsson
Technician

filip.vilhelmsson@musikisyd.se

Lotta Falzon
(on parental leave)

Production coordinator

+46 40-10 99 95

+46 733-40 40 43

lotta.falzon@musikisyd.se

Malmö • Malmborgsgatan 4

Malmborgsgatan 4
211 38 Malmö

Andreas Baur
Producer Chamber Music

+46 709-20 58 11
andreas.baur@musikisyd.se

Lovisa Fey
Communications coordinator

+46 708-20 58 02
lovisa.fey@musikisyd.se

Karin Blixt
Communications Coordinator/Project Coordinator

+46 721-72 13 16

karin.blixt@musikisyd.se

Mats Holtne

Producer Jazz music

+46 709-20 58 85

mats.holtne@musikisyd.se

Gerd Román Hall
Producer, Lund Choral Festival

+46 709-28 58 90

gerd.romanhall@musikisyd.se

Växjö Konserthus

Västergatan 13
352 31 Växjö

Tel: +46 470-70 03 00

Fax: 0470-70 03 19

E-post: kronoberg@musikisyd.se

Eleonor Andersson
Concert coordinator Smålands Musikarkiv

eleonor.andersson@musikisyd.se

Zandra Axelsson
Archivist, Smålands Musikarkiv

+46 470-70 03 08
zandra.axelsson@musikisyd.se

 

Mathias Boström
Archive manager, Smålands Musikarkiv

+46 708-20 58 81
mathias.bostrom@musikisyd.se

Leif Carlsson
Archivist Smålands Musikarkiv

+46 470-70 03 09
leif.carlsson@musikisyd.se

Lennart Carlsson
Archivist Technician, Smålands Musikarkiv

+46 470-70 03 04
lennart.carlsson@musikisyd.se

Pia Dahl
Administrative Assistant

+46 470-70 03 05
pia.dahl@musikisyd.se

Magnus Gustafsson

COO, Manager folk and world music

+46 706-36 61 34

magnus.gustafsson@musikisyd.se

Björn Kleinhenz

Assisting Producer

+46 709-28 58 30

bjorn.kleinhenz@musikisyd.se

Carita Rasmussen

Communications Coordinator

+46 70-861 13 14

carita.rasmussen@musikisyd.se

Maria Rydholm

Producer Växjö Concert Hall

+46 708-65 57 52

maria.rydholm@musikisyd.se

Anders Smedenmark

Producer folk and world music, Korrö Folkmusikfestival

+46 708-20 58 18

anders.smedenmark@musikisyd.se, info@korrofestivalen.se

 

Gustaf Säfström
Producer UNGA Musik i Syd

+46 708-20 58 11
gustaf.safstrom@musikisyd.se

Växjö • Musica Vitae • Utvandrarnas hus

Andreas Lönnqvist
Orchestra Manager Musica Vitae

+46 706-43 91 20
andreas.lonnqvist@musicavitae.com

Katrin Johansson
Concert coordinator

+46 702-42 12 28
katrin.johansson@musicavitae.com

Kajsa Nilsson 
Communications Coordinator/Graphic designer

+46 706-02 63 23
kajsa.nilsson@musikisyd.se

Vd:n har ordet!

BLÄDDRA I HÖSTNUMRET!

musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev