Contact

Musik i Syd

Registration number: 556634-2795

Email: info@musikisyd.se

Kristianstad • Kulturkvarteret

Kulturkvarteret Kristianstad
Kanalgatan 30
291 34 Kristianstad

Phone: +46 (0)44-20 58 80 (växeln är öppen vardagar 8.30-15.30)

Fax: 044-21 19 25

Email: skane@musikisyd.se

Karin Carlqvist
Production Coordinator Kulturkvarteret Kristianstad
karin.carlqvist@musikisyd.se

Ulrika Carlqvist
Manager of  Kulturkvarteret Café & Bistro

+46 (0)703-20 58 57
ulrika.carlqvist@musikisyd.se

 

Laif Carr Olsen
Producer Folk Music and Children and Youth Events

+46 (0)702-98 81 41
laif.carr@musikisyd.se

 

Emma Eriksson

Production Coordinator Kulturkvarteret Kristianstad 

+46 (0)708-20 58 34
emma.eriksson@musikisyd.se

Ida Fredriksson
Communications coordinator

+46 (0)708-20 58 45 
ida.fredriksson@musikisyd.se

 

Anna-Carin Fogelqvist
Project Manager “Utveckling Barn & Unga”

+46 (0)705–92 52 01
anna-carin.fogelqvist@musikisyd.se

 

Ulrika Gudmundsson Schönberger
Samordnare Musik i vården

+46 (0)708-20 58 40
ulrika.gudmundsson@musikisyd.se

Jesper Hamilton
Producer chamber music och Ensemble Mare Balticum

+46 (0)703–20 58 33
jesper.hamilton@musikisyd.se 

 

Louise Jennfors
Communications Coordinator Kulturkvarteret Kristianstad

+46 (0)709-20 58 10
louise.jennfors@musikisyd.se

Annika Johansson
Manager Children and Youth Events Barn & Unga

+46 (0)708-20 58 83
annika.johansson@musikisyd.se

 

Anna Karlsson
Concert Coordinator

+46 (0)44-20 58 81
anna.karlsson@musikisyd.se

 

Pia Kindvall
Finance Assistant

+46 (0)44-20 58 83
pia.kindvall@musikisyd.se

 

Fredrik Kronbäck
Technician

+46 (0)708–21 68 30
fredrik.kronback@musikisyd.se

 

Maria Larsson
Producer UNGA

+46 (0)707-20 58 11
maria.larsson@musikisyd.se

Martin Martinsson
Managing Director

+46 (0)44-20 58 80 
martin.martinsson@musikisyd.se

 

Mikael Myhr
Technician

+46 (0)708-38 53 32
mikael.myhr@musikisyd.se

 

Christoffer Mårtensson
Economical assistant

+46 (0)44-20 58 93
christoffer.martensson@musikisyd.se

 

Helen Ortman
Verksamhetschef Kulturkvarteret Kristianstad

+46 (0)709-20 58 83
helen.ortman@musikisyd.se

Birgitta Hagberg Pellbring
Concert Coordinator

+46 (0)44-20 58 82
birgitta.pellbring@musikisyd.se

 

Göran Pettersson
Caretaker

+46 (0)709–20 58 68
goran.pettersson@musikisyd.se

 

Susanne Pålsson
Finance Manager

+46 (0)44-20 58 89
susanne.palsson@musikisyd.se

 

André Rannek
Project Coordindator Ung Kraft

+46 (0)703-20 58 59
andre.rannek@musikisyd.se

Tor Raswill
Communications Coordinator/Webbansvarig

+46 (0)709-20 58 90
tor.raswill@musikisyd.se

Anna Renud
Production assistant International Relations and Festivals

+46 (0)703-20 58 04
anna.renud@musikisyd.se

 

Alice Samoilova
Producer UNGA Musik i Syd

+46 (0)70-331 12 06
alice.samoilova@musikisyd.se

Lena Ulvskog Arvidsson
Administration Manager

+46 (0)709–20 58 94
lena.ulvskog@musikisyd.se

 

Vida Vidic
Cleaner

+46 (0)44–20 58 80

 

Petter Wickman
Producer UNGA Musik i Syd

+46 (0)702-20 58 46
petter.wickman@musikisyd.se

Peter Wilgotsson
Manager Festivals and Internatonal Relations

+46 (0)708-58 58 00
peter.wilgotsson@musikisyd.se

 

Marika Yamoun
Communications Coordinator och projektkoordinator UNGA Musik i Syd

+46 (0)708-20 58 99
marika.yamoun@musikisyd.se

Caroline Isacson (on parental leave)
Program- och planeringsansvarig Kulturkvarteret Kristianstad

caroline.isacson@musikisyd.se

 

Camilla Jonasson (on parental leave)
Coordinator Skapande Skola

camilla.jonasson@musikisyd.se

 

Malmö • Palladium Malmö

Södergatan 15
211 34 Malmö

Tel: +46 (0)40-10 99 90

Fax: 040-10 99 98

Email: palladium@musikisyd.se

Ann-Marie Ekman
Manager Palladium Concert Hall

+46 (0)40-10 99 91
+46 (0)707-28 75 25
ann-marie.ekman@musikisyd.se

 

Lotta Falzon
Production Coordinator

+46 (0)40-10 99 95
+46 (0)733-40 40 43
lotta.falzon@musikisyd.se

 

Linda Magnusson
Stage Manager

+46 (0)708-28 58 08
linda.magnusson@musikisyd.se 

Ingrid Petersson
Communications Coordinator Palladium

+46 (0)40-10 99 94
+46 (0)733-20 58 81
ingrid.petersson@musikisyd.se

 

Eva Sjögren
Substitute Communications Coordinator

+46 (0)733-20 58 82
eva.sjogren@musikisyd.se

 

Olle Steimer
Stage Manager

+46 (0)73-802 41 55
olle.steimer@musikisyd.se

 

Paul Suchanek
Technician

+46 (0)705-28 10 99
paul.suchanek@musikisyd.se

 

Malmö • Malmborgsgatan 4

Malmborgsgatan 4
211 38 Malmö

Andreas Baur
Producer Chamber Music

+46 (0)709-20 58 11
andreas.baur@musikisyd.se

 

Helena Eriksson
Production Assistant

+46 (0)708-20 58 50
helena.eriksson@musikisyd.se

Lovisa Fey
Communications Coordinator

+46 (0)708-20 58 02
lovisa.fey@musikisyd.se

Karin Hansson
Communications Coordinator/Project Coordinator

+46 (0)721-72 13 16
karin.hansson@musikisyd.se

 

Mats Holtne
Producer Jazz

+46 (0)709-20 58 85
mats.holtne@musikisyd.se

Växjö Konserthus

Västergatan 13
352 31 Växjö

Tel: +46 (0)470-70 03 00

Fax: 0470-70 03 19

Email: kronoberg@musikisyd.se

Eleonor Andersson
Production Assistant Smålands Musikarkiv

eleonor.andersson@musikisyd.se

 

Mathias Boström
Archive Manager, Smålands Musikarkiv

+46 (0)708-20 58 81
mathias.bostrom@musikisyd.se

 

Leif Carlsson
Archivist Smålands Musikarkiv

+46 (0)470-70 03 09
leif.carlsson@musikisyd.se

 

Lennart Carlsson
Archivist Technician, Smålands Musikarkiv

+46 (0)470-70 03 04
lennart.carlsson@musikisyd.se

 

Pia Dahl
Administrative Assistant

+46 (0)470-70 03 05
pia.dahl@musikisyd.se

 

Magnus Gustafsson
Vice president, Manager folk- och världsmusik

+46 (0)706-36 61 34
magnus.gustafsson@musikisyd.se

 

Björn Kleinhenz
Assistant Producer

+46 (0)709-28 58 30
bjorn.kleinhenz@musikisyd.se

 

Carita Rasmussen
Communications Coordinator

+46 (0)70-861 13 14
carita.rasmussen@musikisyd.se

Maria Rydholm
Communication Coordinator/Planning Manager Växjö Concert Hall

+46 (0)708-65 57 52
maria.rydholm@musikisyd.se

 

Anders Smedenmark
Producer Korrö Folkmusikfestival

+46 (0)708-20 58 18
anders.smedenmark@musikisyd.se, info@korrofestivalen.se

Gustaf Säfström
Producer UNGA Musik i Syd

+46 (0)708-20 58 11
gustaf.safstrom@musikisyd.se

Zandra Axelsson (föräldraledig)
Archivist, Smålands Musikarkiv

+46 (0)470-70 03 08
zandra.axelsson@musikisyd.se

 

Växjö • Musica Vitae • Utvandrarnas hus

Katrin Johansson
Production Assistant

+46 (0)702-42 12 28
katrin.johansson@musicavitae.com

 

Kajsa Nilsson
Communications Coordinator/Graphic designer

+46 (0)706-02 63 23
kajsa.nilsson@musikisyd.se

 

Susanne Rydén
Orchestra Manager Musica Vitae

+46 (0)705-43 75 09
susanne.ryden@musicavitae.com

 

Lund, Lund Choral Festival

Drottensgatan 2,
222 23 Lund

BLÄDDRA I VÅRNUMRET!

Läs i Magasinets vårnummer
musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev
Musik i Syd i media
Hans show flyttar Kristianstad tillbaka

I kväll flyttar Kristianstad tillbaka till 60-talet när Lennart Ch Svensson och Per-Axel Stenström bjuder…

Countryns rötter

Sex band - därav ett från USA - finns på plats på Palladium i Växjö…